20 Mayıs 2011 Cuma

Küstüm, oynamıyorum...

Bir süredir erişim engeli olduğu için kendi bloguma erişemiyor ve yeni yazı yazamıyordum. Bugün yarın engel kalkar derken, Nisan ayında yeni bir engelle karşılaştık. Yurt dışından satın alınan kozmetik ve gıda ürünlerine bedeli ne olursa olsun (150 Euro'dan az olan alışveriş vergiden muaftı) gümrük vergisi uygulanacağı, üstelik kişi başına yılda 5 defa olmak üzere sınırlama getirileceği haberini duyduk.


Bu haber, Strawberrynet gibi Türkiye'de çok iyi bilinen e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan indirim avcılarını üzdü ama durduramadı. Derken Strawberrynet Türk müşterilerinden özür dileyen bir mektup yayınladı ve Türkiye'ye gönderim yapmayı durdurduğunu bildirdi.

Mektubun tüm metni şöyle:

Çok değerli StrawberryNet müşterimiz,
Ne yazık ki son düzenlemelerle ile bugüne kadar bizim de satış yaptığımız siz değerli müşterilerimiz de dâhil olmak üzere posta yolu ile size ürün göndermiyoruz.

Bu kısıtlamanın özellikle kozmetik ürünlerine getirilmesinin hem sizin açınızdan ve hem de bizim açımızdan adil olmadığını düşünüyoruz ve Türkiye’nin bu uygulamayı yapan tek ülke olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Tüketici olarak kendi ihtiyacınız için küçük oranlarda yapacağınız satın alma özgürlüğünüzün sizin en doğal hakkınız olduğuna inanıyoruz.

Bu doğrultuda bazı konuları size açıklama ihtiyacı hissediyoruz
Geçen yıl basında çıkan bazı haberlerde StrawberryNET ’in Türkiye cirosu hakkında akıl almaz rakamlar yazılmaktadır. Bunlar çok abartılmış, herhangi bir kaynağa dayanmadan uydurulmuş bilgilerdir. Böyle abartılmış gerçek dışı bilgiler yetkililerin yanlış yönde dikkatlerini çekmiştir.

Uluslararası serbest ticaretin engellenmesi, sınırların kapatılması hiçbir zaman halka fayda getirmez. Bu tür uygulamalar ürün çeşidinin ve kalitenin düşmesine yol açar.

Rekabetin yok edilmesi tüketicilerin kaybetmesine, belli grupların yüksek karlar elde etmesine neden olur.

Bu hakkınızı istediğinizi biliyoruz ve sizi destekliyoruz.
Bir tüketici olarak, nereden ve kimden satın alacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz.
Türkiye’de bulamadığınız bir ürünü yurtdışından getirme hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz.

Büyük şehirler dışında görev yapan doktor, öğretmen ve diğer meslek sahiplerinin büyük mağazalara ulaşma imkânı yoktur. Ülkenizin her noktasında görev yaparken tüm kozmetik ürünlerine ulaşma hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz.
Yoğun bir çalışma temposunda mağazaları gezme olanağınız yoksa zengin ve kaliteli çeşitleri içeren bir web sitesinden alışveriş hakkına sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz.

Dünyada 200 ülkeye yaptığımız hizmeti sizin için de yapmaya devam etmek isteriz. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için yetkililere sesimizi duyurmaya ve anlatmaya devam edelim.
Bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde olduğunuzu, yetkili makamlara ve ilgili STK’lara bilgilendirme yaparak girişimlerde bulunduğunuzu görüyoruz ve buna devam etmeniz halinde bu durumun düzeleceğine inanıyoruz. Bizde uluslararası alanda girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Saygılarımızla,

Evet, yurt dışından gıda takviyesi adı altında uyuşturucu sipariş verenlerle mücadele edelim derken  kaliteli kozmetiği ucuza satın almaya çalışanların mağdur edildiğini düşünüyorum. Bu vergi ve engelleme girişimlerinin arkasında kozmetik ithalatçılarının yoğun lobi faaliyetlerinin bulunduğu da kulağıma gelenler arasında. Kozmetik ithalatçıları vergiler ve internetten ucuza satılan ürünler yüzünden rekabette dezavantajlı durumdaysa, bunu gidermenin yolu kanun gücüyle rakiplerin önünü kesmek midir?

Strawberrynet'in Türkiye'de ne kadar müşterisi var, ne kadar ciro yapıyor bilmiyorum. Trendus'ta daha önce bu konuda bir yazı yayınlanmıştı. Ancak bildiğim şey, 
  • Strawberrynet'te satılan ürünlerin kesinlikle orijinal olduğu
  • sadakat indirimleri sayesinde çok ekonomik hale geldiği
  • normal postayla gönderildiği halde uzun sürede gelmesinin dışında kargoda hiçbir problem yaşanmadığı. 
Yukarıdaki mektuptan anladığımıza göre Strawberrynet bize küstü, artık oynamıyor... Şimdi önümüzde iki seçenek var: Bu duruma razı olmak ya da olmamak...

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails